| | | |
Back to news | FELHÍVÁS GAZDÁLKODÓKNAK! | Kiss Zsanett, 2013-06-13 | A Vas Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága a következő közleményben fordul a Gazdálkodókhoz! | | Tisztelt Gazdálkodó!
Az utóbbi évektől eltérően 2013. első hónapjaiban nagy mennyiségű csapadék hullott a földekre. A talajok felső
rétege vízzel telt, jelentős területeken van belvíz. A március eleji rövid tavaszt ismét csapadékosabb időszak követte,
az átlagos középhőmérséklet több fokkal elmarad a korábbi évekétől. A jó idő beköszöntével a több hetes késésben
lévő vegetáció robbanásszerűen beindult. Az időszerű mezőgazdasági munkák feltorlódtak.
E feszített munkatempójú időszakban felhívjuk a gazdálkodók figyelmét a korán virágzó, repce- és gyümölcs
kultúrákban végzett növényvédelmi kezelések várható problémáira, elsősorban az emberi egészség, a
környezetvédelem és a hasznos szervezetek, kiemelten a beporzó méhek védelme érdekében.
Védekezés repcében
Az őszi káposztarepcében rovarkártevők elleni védekezésre engedélyezett készítmények közül az Eforia 065 ZC készítmény a repce szárbaindulás (BBCH 30) fenológiai állapotáig használható. A klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagú Cyren EC (Pyclorex Neo), Daskor (Roksa), Dursban Delta CS, Nurelle-D 50/500 EC, Pyrinex 25 CS és Reldan 22 EC (Megatox 22 EC) készítmények a rejtett bimbós (BBCH 50) stádiumig juttathatók ki.
Megyei megfigyeléseink alapján a repce már átlagosan zöldbimbós fenológiai állapotban található. Ekkor foszforsavészter-hatóanyagú készítmények és kombinációik már nem használhatóak. Zöldbimbós állapotban több más hatóanyagú készítmény áll rendelkezésre, ezek kiválasztásában segítséget nyújthat a Nébih internetes növényvédő szer keresője: www.nebih.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/ noveny_talajvedelmi_ig/aktualitasok/ novenyvedoszerek_adatbazisa
A repce virágzás fenológiai állapotában, illetve korábban is, ha a repcében virágzó gyomokat találunk, a virágzásban történő kezelések kapcsán két alternatíva közül választhatunk:
1. Méhekre nem veszélyes / nem jelölésköteles rovarölő szerek a virágzó növényállományban vagy méhek
közelében bármikor veszély nélkül felhasználhatóak, mivel rendeltetésszerű alkalmazásuk eleve nem veszélyezteti a méheket (pl. Biscaya, Mospilan 20 SP, Mavrik 24 EW).
2. A méhkímélő technológia keretében méhekre mérsékelten veszélyes / mérsékelten kockázatos rovarölő szerek felhasználására kerülhet sor. Méhekre mérsékelten veszélyes vagy mérsékelten kockázatos minősítésű növényvédő szer (pl. Fendona 10 EC, Karate Zeon 5 CS, Sumi-Alfa 5 EC) kijuttatása - amennyiben ezt a növényvédő szer engedélyokirata lehetővé teszi - kizárólag a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg és legkésőbb 23 óráig tarthat. Itt azonban még egy ajánlásra érdemes odafigyelni: Amennyiben erősebb lehűlés, fagypont körüli hőmérséklet várható az éjszaka folyamán, a permetezést érdemes elhalasztani.
Védekezés gyümölcsösökben
Fenológiai állapottól függetlenül, amennyiben a táblán virágzó gyomnövények vannak, a kezeléseket méhkímélő technológiával, vagy méhekre nem veszélyes, nem jelölésköteles szerekkel kell végrehajtani!
Almában, körtében a klórpirifosz készítményeket a korai zöldbimbós (BBCH 55) állapottól a teljes
sziromhullásig (BBCH 69) nem lehet használni. A virágzó, vagy virágzás közeli aljnövényzet esetében, a megfelelő fenológiai állapot mellett sem használhatók, méhekre nem veszélyes, vagy méhkímélő
technológiával kijuttatható szereket kell választani.
A házi kertben sokak által kedvelt dimetoát hatóanyagú készítményeket (Bi 58 EC, Danadim Progress) I-es forgalmi kategóriába sorolták és gyümölcsösben nem használható! Erre tekintettel lakott területen a továbbiakban nem lehet használni!
További, általános szabályok
A vízi szervezetekre kifejezetten veszélyes jelölésű készítmények használatát kerüljük a belvizes területeken, élővizek közelében a vízi szervezetek megóvása érdekében.
A növényvédelmi tevékenység során a növényvédő szer nem kerülhet a kezelendő területen kívül más területre.
Ennek érdekében a növényvédelmi gép rendeltetésszerű, biztonságos működését a gép kezelőjének a munka
megkezdése előtt ellenőriznie kell, valamint permetezés 4 m/s szélsebességig, levegőrásegítéses kijuttatási, vagy légbeszívásos cseppképzési technikával 6 m/s szélsebességig végezhető. 2
A növényvédő szeres kezelések tervezésekor, a készítmények kiválasztásánál az egyes területek
méhkockázatára is legyünk figyelemmel:
Változnak a légi permetezés szabályai (24/2013 VM rendelettel módosított 44/2005 FVMGKM-KvVM rendelet)
A módosítások április 26-tól lépnek életbe, ezek közül a legfontosabbak:
A korábban már engedélyeztetett kijuttatásról a rendelet mellékletében szereplő formanyomtatvány szerinti bejelentést legkésőbb a kijuttatást megelőző munkanap délelőtt 9 óráig kell megtenni az illetékes növény- és talajvédelmi igazgatóságnál.
A növényvédő szernek nem minősülő növényvédő hatású termék légi kijuttatása, valamint talajerő-
gazdálkodási mezőgazdasági repülés esetén is, bár előzetesen e tevékenységeket engedélyeztetni nem kell, a munkavégzés előtt bejelentésük a - légi permetezéshez hasonló módon kötelező.
Lakott területtől 500 m helyett 100 m-re, lakott terület felé fújó szél esetén 300 m-re csökken a védőtávolság.
Ugyanez vonatkozik természetvédelmi területekre is.3
Nem változtak az alábbi, kiemelten fontos feltételek:
A földi géppel nem járható területeken légi növényvédelmi munka kérelemre, a növény-és talajvédelmi igazgatóság engedélye után végezhető el. Az erre vonatkozó kijuttatási tervet a tervezett légi permetezés előtt legalább 30 nappal be kell nyújtani, melyben indokolni kell a légi úton történő kijuttatást. Szükséghelyzeti engedély iránti kérelmet CSAK KÜLÖNÖSEN INDOKOLT ESETBEN, ÉS HA ELŐZETES KIJUTTATÁSI TERV BENYÚJTÁSÁRA NEM ÁLLT RENDELKEZÉSRE A SZÜKSÉGES IDŐTARTAM, van módja elfogadni a
hatóságnak. Az elmúlt hetekben a belvíz miatt indokolt volt a szükséghelyzeti engedélyek iránti kérelem, azonban a későbbi légi permetezések már tervezhetőek, ezért a szakirányítók időben készítsék el és nyújtsák be a kijuttatási terveket!
Csak a légi kijuttatásra engedélyezett növényvédő szer és növényvédő szernek nem minősülő növényvédő hatású termék (lásd: engedélyokirat) használható fel ilyen módon, az engedélyokiratban szereplő védőtávolságok betartásával.
Fokozottan figyeljünk a lakott területek közelében végzett permetezéseknél
Lakott területek szomszédságában különösen figyeljünk az előírások betartására. Bizonyos szerek használata belterületen nem engedélyezett illetőleg lakott területtől, élővizektől, természetvédelmi területektől való védőtávolságokkal kell számolni. (lásd: engedélyokirat).
A növényvédelmi tevékenység során a növényvédő szer nem kerülhet a kezelendő területen kívül más területre.
Ennek érdekében a növényvédelmi gép rendeltetésszerű, biztonságos működését a gép kezelőjének a munka
megkezdése előtt ellenőriznie kell, valamint permetezés 4 m/s szélsebességig, levegőrásegítéses kijuttatási, vagy légbeszívásos cseppképzési technikával 6 m/s szélsebességig végezhető. 4
Felhívás a tavaszi vetési munkálatokkal kapcsolatban
Rendszeresen ellenőrizze és tartsa karban, vetés előtt gondosan állítsa be vetőgépét! A csávázott vetőmag felületkezelése tilos, mert ez fokozza a leporlás kockázatát! A vetőmagos zsák alján esetlegesen felgyülemlő port ne töltse a vetőgépbe.
Ha a vetés tervezett idején, a szomszédos táblákon virágzó növények vannak, és fennáll a vetőmagról
ledörzsölődött por elsodródásának kockázata, ne vessen rovarölő szerrel csávázott vetőmagot! Erős szélben ne vessen csávázott vetőmagot! A vetés során ügyeljen a vetőmagnorma és a haladási sebesség betartására!
Pneumatikus szívólevegős vetőgépek esetén a magokról esetlegesen ledörzsölődött port megfelelő
csővezetékkel (deflektorral) a talajfelszínre vagy a barázdába kell vezetni az EU Bizottság 2010-es
határozata, valamint a csávázószerek engedélyokiratai alapján!
További hasznos információk a Vas Megyei Kormányhivatal honlapján
a parlagfűről, parlagfű-mentesítésről: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/vas/hirek/a-parlagfurol-parlagfumentesitesrol
a dióburok-fúrólégyről: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/vas/hirek/magyarorszagon-is-terjed-a-nyugatidioburok-furolegy
az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/vas/hirek/tajekoztatas-azelelmiszerlanc-felugyeleti-dijrol
a nitrát-adatszolgáltatásról: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/vas/hirek/adatszolgaltatassal-a-kornyezet-esa-gazdak-erdekeiert
Az élelmiszertermelésre alkalmas környezet hosszú távú fenntartása közös ügyünk, köszönjük az
együttműködésüket.
Tanakajd, 2013. április 17.
Vas Megyei Kormányhivatal
Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága
| Related link | |
|
|
|
| | | |
|